fbpx

Zinefest i Møllegade

Zinefest Møllegade er en 1-dags festival med fokus på tegnet litteratur og alle de udformninger det kommer i – fra små independent zines til store grafiske romaner. Med Zinefest inviterer vi ind i den tegnede litteraturs verden med boder, talks, oplæsninger, forfattersamtaler – og vi sætter musik til et grafisk værk.

Tid: 6. august kl. 16.00 – 23.00
Entré: Gratis

Program:

Der vil i løbet af eftermiddagen være 16 stande på Møllegade i området mellem LiteraturHaus, Ark Books og Møllegades Boghandel, hvor 16 forskellige kunstnere og forlag præsenterer deres værker. De præsenterede kunstnere/forlag er:
• Hvasseline: https://www.instagram.com/hvasselinehvasseline/
• Elise Esposito: https://www.instagram.com/elise.esposito/
• Henrik Kublick: https://www.instagram.com/henrikkublick/
• Kimmie Kawa: https://www.kimikawa.com/ and Stickymaelk: https://www.instagram.com/stickymaelk/
• Sif Rose Thaysen: https://www.instagram.com/sif_rose/
• Esther/Cheddar Cheers Zines & Comics: https://www.instagram.com/cheddarcheezo/
• Iskra Dinkova: https://www.instagram.com/iskradinkova/
• Louise Bang/Tykzine: https://www.instagram.com/tykzine/ and Erica Engdahl: https://www.instagram.com/emowalkpopupshop/
• Anton Ian Nielsen: https://antoniannielsen.com/
• Marcus Melo: https://www.marcusmelo.design/project/beingthere og Emma Sloths: https://www.instagram.com/emma_sloths/
• Susi Haaning: https://www.instagram.com/susisuji/
• 10 Fatamorgana Students
• Ditte Kroyer/Vulvatorious: https://www.dittekroyer.com/
• Danni/Non Plus Ultra: https: //www.instagram.com/nonplusultracph/
• Kræn: https://www.instagram.com/p/CK-LEgcDnco/
• Cæcilie Emborg: https://www.instagram.com/p/CM1WwrDhMcf/
• Rodrigo Mendoza

I LiteraturHaus café vil der om eftermiddagen blive afholdt tegneserieworkshop ved Iskra Dinkova.

Fra kl. 18 er der program indenfor i LiteraturHaus. De seks kunstnere på scenen er udvalgt, fordi de under corona har udgivet vigtige værker, som fortjener at blive fejret.
18.00: ‘Tosset med tegneserier’ (live podcastoptagelse)
19.00: Kristine Tiedt
19.15: Rikke Villadsen
19.30: Joakim Drescher
19.45: PAUSE
20.00: Christine Reinwald
20.15: Lars Kramhøft
20.30: Yngel netværk
21.30-22: Performativ reading of the graphic novel ‘Pseudo’ by Matilde Digmann with music by Comic Cosmos