I sæsonens sidste læsekreds læser vi Dörte Hansens anmelderroste roman “Til havs”, om en familie på en lille ø i Nordsøen, hvor livet er formet af havet, naturens kræfter og en stærk lokal kultur. Gennem skiftende perspektiver undersøger Hansen spændinger mellem tradition og forandring samt mellem individets frihed og familiens og øens fællesskab.
“Til havs” er en sanselig og stemningsmættet roman om tilhørsforhold, isolation og forandring. Oversat til dansk af Esther Kielberg.
Deltagelse i læsekredsen er for medlemmer af Dansk-Tysk Selskab og er gratis. Man anskaffer selv bogen (på enten dansk eller tysk), som læses forud for læsekredsen. Samtalesproget er dansk. Dansk udgave: Til havs, Multivers, jan. 2026
Læsekredsen ledes af Mette Hermann. Fra kl.18 kan der købes drikkevarer i cafeen, og kl.18.30 starter selve læsekredsen.
Arrangeret af dansk-tysk-selskab og eksisterende medlemmer af foreningen, kan tilmelde sig via linket i højre side af denne side under billetter.


